Bota

Dhuna në Kapitol, “Twitter” mbyll llogaritë e 70 mijë ndjekësve të QAnon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:48 - 12/01/21 |
Opi Nion

Duket se “Twitter” ka nisur luftën me qytetarët të cilët mbështetën dhunën në Kapitol, ku humbën jetën 5 persona dhe u arrestuan dhjetëra të tjerë.

Pas vendimit për të mbyllur llogarinë Trump, mësohet se rrjeti social ka mbyllur 70 mijë llogari të tjera të lidhura me teorinë konspiracioniste QAnon.

Adhuruesit e QAnon kanë shpërndarë një numër teorish të ndryshme dhe shpesh kontradiktore, por idetë themelore të platformës janë se një numër i madh politikanësh dhe personazhe të famshëm të botës së spektaklit bashkëpunojnë me qeveritë në të gjithë botën dhe kanë organizuar një rrjet të abuzimit me fëmijët.

Ndjekësit besojnë se, gjithashtu, ky grup është pjesë e përpjekjeve për të eliminuar presidentin, Donald Trump.

Pas