Bota

Deputeti ukrainas: Kievi do të jetë Stalingrad i ri i Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:51 - 12/03/22 |
Opi Nion

Beteja për kryeqytetin e Ukrainas, Kiev, mund të bëhet Stalingradi i ri i Rusisë, ka thënë deputeti ukrainas, Sviatoslav Yurah.

Deputeti më i ri i Ukrainës tha për programin Today të BBC Radio 4 se kryeqyteti është përballur me një “breshëri” raketash gjatë natës dhe ka beteja të vazhdueshme në periferi të tij.

Por ai paralajmëron se Rusia duhet të përgatitet për humbje të mëdha nëse ajo përparon në qytet.

“Është një qytet masiv me miliona njerëz dhe nëse rusët përpiqen të hyjnë, ata do të përballen me një luftë të madhe. Ky do të jetë Stalingradi i tyre nëse duan ta bëjnë atë,” thotë ai, duke iu referuar betejës më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore, në të cilën rreth 1.1 milion trupa sovjetike dhe 800,000 gjermanë nazistë dhe rumunë kanë vdekur.

“Askush nuk do të dorëzohet – unë mund t’ju garantoj patjetër këtë,” thotë ai.

Sviatoslav Yurah thotë se ka qenë duke koordinuar rezistencën e qytetarëve, duke përfshirë thasë me rërë, si dhe ka biseduar me njësi të ndryshme të ushtrisë për të kryer “efektivisht” betejën e ardhshme.

Sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes, forcat ruse tani janë rreth 25 kilometra larg qendrës së Kievit.

Pas