Aktualitet

Dënimi i ish-komandantit të UÇK, protestë para ambasadës së Serbisë në TiranëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 16/12/22 |
Opi Nion

Teksa Gjykata Speciale në Hagë dënoi me 26 vite burg Salih Mustafën, ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, një grup njerëzish kanë dalë në protestë para godinës së ambasadës së Serbisë në Tiranë.

Protestuesit mbanin në duar flamuj shqiptarë, një banderolë me një hartë ku përfshiheshin të gjitha trojet shqiptare si dhe flamurin me mbishkrimin “Autochtonous”, të ngritur gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri në tetor të vitit 2014.

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, është dënuar me 26 vite burg për vrasje të paligjshme, ndalim arbitrar dhe torturë.

Ai është dënuar me 10 vjet burgim për ndalim arbitrar, 22 vjet burgim për torturë dhe 25 vjet burgim për vrasje të paligjshme.

Pas