Bota

Demokratët sigurojnë kontrollin e Senatit amerikanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:18 - 13/11/22 |
Opi Nion

Demokratët do të ruajnë kontrollin e shumicës së Senatit amerikan pasi fituan një garë të rëndësishme në shtetin e Nevadës.

Senatorja Catherine Cortez Masto parashikohet të mposhtë sfiduesin republikan Adam Laxalt, i cili u mbështet nga ish-presidenti Donald Trump.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte tepër i kënaqur dhe se ishte koha që republikanët të vendosnin se kush janë ata.

Udhëheqësi i shumicës demokratike në Senat, Chuck Schumer, tha se rezultatet treguan se populli amerikan kishte hedhur poshtë atë që ai e quajti “retorikë të dhunshme” të Partisë Republikane.

Demokratët do të kenë tani 50 vende në Senat, me republikanët që kanë aktualisht me 49.

Vendi i mbetur, Gjeorgjia, do të kalojë në balotazh në dhjetor. Në rast se Senati ndahet në mënyrë të barabartë midis dy partive, zëvendëspresidentja Kamala Harris ka votën vendimtare.

Republikanët ende mund të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së pasi votat vazhdojnë të numërohen nga një pjesë e vogël e zonave pas zgjedhjeve të së martës.

Nëse republikanët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, ata ende mund të pengojnë një pjesë të madhe të agjendës së Biden.

Pas