Politikë

Dëmet nga tërmeti, Rama: Do të bëjmë një apel për kompanitë e ndërtimit…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 01:16 - 22/09/19 |
Opi Nion

Kryeministri, Edi Rama, gjatë mbledhjes së qeverisë u ka bërë thirrje ministrave që të marrin masat e duhura dhe të nisin verifikimet e sakta në terren për dëmet që janë shkaktuar nga tërmeti.

Gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme, Rama theksoi se të gjitha strukturat shtetërore duhet të jenë pranë qytetarëve.

Kryeministri tha gjithashtu se; “Do të bëjmë një apel për kompanitë e ndërtimit, që të vënë në gatishmëri individë të stafeve teknike që të shtohet forca monitoruese në terren.”

 “Është bërë gjëja e duhur në të gjitha drejtimet dhe faktikisht dhe përpjekja e nisur me reformën e emergjencave dhe rritjen e vëmendjes në këtë aspekt edhe në sektorët e tjerë, ka dhënë impaktin e duhur në kushte që duhet thënë lavdi Zotit dhe falë bujarisë së natyrës, goditja nuk ka qenë fatale dhe pse ka shkaktuar një panik të madh. Në kontekstin e së tërës dëmet janë pak, por në kontekstin e çdo familjeje, kur ka një dëm, kjo natyrisht është shumë. Do të bëjmë një apel për kompanitë e ndërtimit, që të vënë në gatishmëri individë të stafeve teknike që të shtohet forca monitoruese në terren,”-tha Rama./ Opinion.al E.Xh.

Pas