Aktualitet

Del Monaco: S’shikoj ndonjë plan B apo kthim mbrapa në reformën në drejtësiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 09/02/22 |
Opi Nion

Prezenca e OSBE në Shqipëri i është bashkuar deklaratës së Delegacionit të Bashkimit Europian dhe ambasadës së SHBA, duke mbështetur zgjatjen e mandatit të institucioneve të vetingut.

Ambasadori Vincenzo del Monaco është shprehur se ka pasur progres i jashtëzakonshëm i Reformës në Drejtësi, prandaj ka deklaruar se mbështet zgjatjen e mandatit të institucioneve të vettingut. Më tej ai përsërit se nuk shikon ndonjë plan B apo kthim mbrapa në reformën në drejtësi.

“Prezenca e OSBE-së në Shqipëri i bashkohet deklaratës të Delegacionit të Bashkimit Evropian dhe të ambasadës së Shteteve të Bashkuara në mbështetje të zgjatjes të mandatit të institucioneve të vetingut. Duke folur në një takim vjetor strategjik mes Prezencës dhe Zyrës së Këshillit të Evropës në TIranë, Kryetari i Prezencës, ambasadori Vincenzo Del Monaco, theksoi progresin e jashtëzakonshëm të arritur deri më tani në reformën në drejtësi dhe shprehu besimin e plotë për rezultate të mëtejshme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Lidhur me zgjatjen e mandatit të institucioneve të vetingut, Ambasadori Del Monaco më tej përsëriti se ai nuk shikon ndonjë plan B apo kthim mbrapa në reformën në drejtësi”, është shprehur Del Monaco./Opinion.al

Pas