Aktualitet

Deklaratat e Lavrov/Rama: S’ka leje për të hyrë në Ballkan,për të është i mbyllurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 08/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat ku ka komentuar edhe deklaratën e ministrit rus, Sergei Lavrov, për Ballkanin e Hapur.

Kreu i qeverisë shqiptare tha se Ballkani është i mbyllur për të dhe se ai nuk ka marrë lejë për të hyrë në Ballkan, duke iu referuar anulimit të vizitës së tij të hënën në Serbi.

“Të peshkohesh kaq kollaj nga sarkazma e një personazhi të mirënjohur botërisht për gjuhën sarkastike dhe manipulimi i kësaj sarkazme nga ata që i fryjnë zjarrit të dasisë dhe urrejtjes për interesa të politikës së ditës në katundet ballkanike është për të ardhur keq. Nëse zotëria do të ishte mbështetësi i Ballkanit të Hapur, Ballkani do të ishte minimalisht për të. Por Ballkani për të është i mbyllur dhe nuk ka marrë leje për të hyrë në Ballkan nga vendet e Ballkanit.”, tha Rama.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, u shpreh disa ditë më parë se Rusia mbështet Ballkanin  e Hapur.

“Natyrisht ata që po i tërheqin fijet në Bruksel nuk e donin këtë, ata nuk donin që ne të shprehnim mbështetjen për Beogradin, duke përfshirë projektin Ballkani i Hapur. Tani është e qartë për të gjithë se Brukseli, NATO dhe BE duan të kthejnë Ballkanin, në projektin e tyre të quajtur Ballkani i Mbyllur”, tha Lavrov.

 

Pas