Kryesore

Pasi ironizoi BE, Rama njofton bashkëpunimin e radhës me Serbinë dhe RMVBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 08/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama thotë se vendet anëtare të nismës Ballkani i Hapur do të ngrenë një grup pune të përbashkët për të përballuar krizën që shkaktohet nga agresioni i Rusisë në Ukrainë.

Rama thotë se edhe Kosova është e mirëpritur nëse do që t’i bashkohet nismës Ballakni i Hapur. Ndër të tjera, Rama tha se aktualisht Shqipëria është i vetmi vend në rajon ku çmimi i energjisë nuk është rritur për shkak të mirëmenaxhimit të qeverisë.

Gjatë fjalës në Ohër, Rama tha se tashmë vendet e rajonit kanë Ballkanin e Hapur, ndërsa ironizoi BE duke thënë se “duhet t’iu japim çik energji”.

“Pjesëmarrja është shumë e madhe, interesimi është shumë i madh, mbështetja shumë bindëse, ndërkohë që ne jemi këtu edhe për të finalizuar disa hapa të tjerë të rëndësishëm që do të hedhim në vijim në aspektin e sigurisë ushqimore, do të kemi një sesion të posaçëm në Beograd, i cili do të shoqërohet dhe me një panair të madh të ushqimit dhe verërave të Ballkanit të Hapur dhe në aspektin e sigurisë energjitike, do të kemi një sesion të veçantë në Shqipëria dhe ka shumë gjëra të reja që në mënyrë të përditshme zhvillohen. Një sesion të vecantë në Maqedoninë e Veriut për projektet e transportin, një sesion tjetër për turizmin në Malin e Zi. Kemi rënë dakord të ngremë një grup të përbashkët për krizën që vjen nga lufta në mënyrë që të ndihmojmë njëri-tjetrin aq sa është e mundur për të ulur barrën që ka për çdo vend kjo krizë. Ndërkohë Shqipëria është i vetmi vend ku çmimi nuk është prekur asnjë cm dhe subvencionojnë cmimet e të gjitha familjeve dhe duhet të ketë një arsye pse megjithë kumtet e kukuvajkave që bujqësia do të falimentonte, sot po rritet në aspektin e prodhimit dhe ekspoertit përtej parashikimeve”,-tha Rama.

Pas