Bota

Dëbimi i ambasadorëve nga Erdogan, Presidenti i PE: Sjellje autoritare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:20 - 23/10/21 |
Opi Nion

Presidenti i Parlamentit Evropian David Sasoli ka reaguar ndaj vendimit të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të shpallur dhjetë ambasadorë si “persona non grata” në Turqi.

“Dëbimi i dhjetë ambasadorëve është shenjë e sjelljes autoritare të qeverisë turke. Ne nuk do të frikësohemi”, ka shkruar Sassoli në postimin e tij në Twitter.

Reagimi i Erdogan ndaj 10 ambasadorëve, përfshirë edhe atë të SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë, ka ardhur pas kërkesës së tyre për lirimin e Osman Kavalës, një filantropist anti Erdogan, I burgosur prej vitit 2017./Opinion.al

Pas