Aktualitet

Debate në komision/ Noka ironizon Spiropalin: Lutju Zotit për SkënderbeunBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 20/09/22 |
Opi Nion

Debate të forta janë regjistruar në mbledhjen e kësaj të marte në Komisionin e Sigurisë.

Ka qenë ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin  Elisa Spiropali që është përplasur me deputetin e Partisë Demokratike Flamur Noka.

Deputeti i PD kërkoi shpjegime nga Spiropali nëse ka përgjegjësi për të dhënat që janë hakeruar.

Ndërkohë kjo e fundit i kërkoi kryetarit të Komisionit të vendoste qetësi në sallë. Kjo ka bërë që Noka të ironizojë Spiropalin duke i thënë se në emër të Skënderbeut urdhëron kryetarin e mbledhjes të ndërhyjë në diskutimin e tyre.

Pjesë nga debati:

Spiropali: Nuk janë dëmtuar të dhënat.

Noka: Lëre propagandën o zonjë.

Spiropali: Ne do kemi mbështetjen e aleatëve tanë siç dhe kanë premtuar.

Noka: Janë paguar 195 milion euro nga taksat e qytetarëve për të ndërtuar sistemin dixhitaL të mbroijtjes së të dhënave. A mund të na thone se cilat janë kompani që me tendera sekret u keni dhënë mbrojtjen e sistemeve. Kush janë kompanitë? Pse janë paguar 195 milion euro, se dhe shtete me të fuqishme se ne nuk kanë shpenzuar kaq për sistemet.

Spiropali: Kur nisi sulmi..

Noka: Lëri këto por përgjigju. Këtu duan shqiptarët.

Spiropali: Nëse do informacion për kompanitë, deputetët kanë të drejtë të bëjnë kërkesë dhe do merrni gjithë informacionin e nevojshëm. Për të mbërritur në nivelin e ri dhe pse ne kemi marrë gjithë analizën e sulmit, se sot sistemet nuk janë të rrënuara por janë në këmbë. Nuk të them emrat e kompanineve siç bëni ju.

Noka: O zonjë kush janë këto kompani që kanë marrë miliona euro për mbrojtjen e sistemeve.

Spiropali: O kryetar a do vësh pak qetësi se u bë…

Noka: Zonjë jam duke të bërë pyetje…

Spiropali: Kur ne jemi në një luftë, në një luftë kibernetike ju vini këtu dhe bëni shoëë. Kërkoj ndërhyrjen e kryetarit që të vihet rregull. Ju nuk keni lidhje me sigurinë.

Noka: Ministrja me urdhër të Skëndërbeut po urdhëron kryetarin.

Spiropali: Lëri fyerjet.

Noka: Janë dhe 5 milion euro tek doganat, lutju zotit për Skëndërbeun.

Pas