Aktualitet

Dalja e targave të makinave/DPSHTRR: Të dhënat aksesohen nga shumë institucione


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:08 - 24/12/21 |
Opi Nion

Pas skandalit të publikimit së listës me targave të automjeteve të qytetarëve shqiptarë, ka ardhur edhe reagimi i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor.

Përmes një postimi në faqen zyrtare të “Facebook”, DPSHTRR shkruan se ka nisur hulumtimin dhe kërkimin e sportit nga kompania që mirëmban sistemin informatik.

Gjithashtu thekson faktin se kjo bazë të dhënash aksesohet nga shumë institucione, me nivele të ndryshme aksesi, dhe i shërben edhe operatorëve ekonomik shtetëror e privat.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, sapo u njoh me lajmin mbi daljen e disa të dhënave për targat e automjeteve në Republikën e Shqipërisë, nisi menjëherë hulumtimin dhe kërkimin e suportit nga kompania që mirëmban sistemin informatik, e kontraktuar nga AKSHI. Ndërkohë që do të kryhet një analizë e plotë për të dalë me një qëndrim zyrtar të bazuar në fakte, bëjmë me dije se kjo bazë të dhënash aksesohet nga shumë institucione, me nivele të ndryshme aksesi, dhe i shërben edhe operatorëve ekonomik shtetëror e privat”-shkruan në reagimi DPSHTRR./Opinion.al

Pas