Bota

Ç’po ndodh me marrëveshjen? Irani pasuron uranium më shumë se para 2015-s


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 16/01/20 |
el ida

Presidenti iranian, Hassan Rohani deklaroi se Irani është duke rritur pasurimin e uraniumit më shumë se në vitin 2015, vit kur ka nënshkruar marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore.

Marrëveshja parashikonte kufizim të aktivitetit bërthamor nga Irani, në këmbim të lirimit nga sanksionet por Rohani tha se nuk do të zbatojë kërkesat.

“Presioni është rritur ndaj Iranit, megjithatë ne po vazhdojmë”, ka thënë Rohani në një fjalim televiziv.

Irani ka tejkaluar normat e përcaktuara për rezerva të ujit të rëndë dhe uraniumit të lejuar, si dhe për numrin e centrifugave që i duhen për pasurim të uraniumit, në përgjigje të fushatës me sanksione të Shteteve të Bashkuara, pasi presidenti amerikan, Donald Trump është larguar nga marrëveshja bërthamore më 2018.

Trump tha asokohe se dëshiron të negociojë një marrëveshje të re që mund të ndalojë vërtetë aktivitetin e programit bërthamor dhe kufizimin e programit të raketave balistike të Teheranit.

Pesë vendet e tjera që kanë nënshkruar marrëveshjen, Britania, Franca, Gjermania, Kina dhe Rusia u zotuan ta mbanin marrëveshjen, mirëpo partnerët evropianë nuk kanë gjetur rrugë për t’i ofruar Teheranit shitjen e naftës së papërpunuar jashtë shtetit për shkak të sanksioneve amerikane, të cilat kanë dëmtuar rëndë sektorin bankar dhe atë të naftës në Iran./Opinion.al

Pas