Bota

Covid/ SHBA mbi 33 mijë raste ditore, India rreth 2 milionë vetëm në Gusht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 01/09/20 |
Al Do

Shtetet e Bashkuara regjistruan 33,888 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit dhe 594 vdekje sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Kjo e rrit numrin e përgjithshëm kombëtar në 6,030,587 raste dhe 183,597 viktima.

Nga ana tjetër Rusia ka kaluar 1 milionë raste pasi në 24 orët e fundit numri u shtua me  4,729, për një total prej 1,000,048. Gjatë  24 orëve të fundit vendi regjistroi edhe 123 vdekje.

Situata paraqitet tashmë më shqetësuese në Indi pasi aty po regjistrohen edhe shifrat më të larta të përhapjes së virusit.

Rreth 2 milionë raste të reja janë konfirmuar në vend vetëm gjatë muajit gusht, duke kaluar nga 1.64 milionë raste në fund të korrikut në 3.62 milionë në fund të gushtit./ Opinion.al

Pas