Bota

COVID/Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon vaksinën Moderna për fëmijët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:10 - 23/07/21 |
Opi Nion

Agjencia Evropiane e Barnave rekomandon përdorimin e vaksinës anti-CVOVID të Moderna për fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç.

Agjencia e Barnave në SHBA (FDA) momentalisht është duke shqyrtuar nëse do të zgjerojë përdorimin e vaksinës Moderna për fëmijët nën moshën 18 vjeçare.

Deri më tani, vaksina e Pfizer/BioNTech ka qenë opsioni i vetëm për vaksinim të fëmijëve në Amerikën Veriore dhe në Evropë.

Derisa furnizimi me vaksina nëpër botë mbetet i vogël, shumica e shteteve në botë ka ende vështirësi në imunizimin e të rriturve.

Rregullatorët e SHBA-së dhe në Evropë kanë bërë thirrje për kujdes pasi të dyja vaksinat, Moderna dhe Pfizer, lidhen me një reagim ekstremisht të rrallë te adoleshentët dhe të rinjtë, që është dhimbje e gjoksit dhe inflamacion i zemrës.

Pas