Bota

COVID-19/ Zelanda e Re nuk hap kufijtë deri në fund të vitit 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:41 - 12/08/21 |
Opi Nion

Zelanda e Re do të mbajë mbyllur kufijtë deri në muajin dhjetor për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Kryeministrja, Jacinda Ardern tha se Zelanda e Re nuk është ende gati për t’iu rikthyer noramlitetetit, teksa iu kërkoi qytetarëve të respektojnë masat anti-Covid.

Sipas qeverisë së Zelandës së Re shprehet se në viti 2022 të gjithë udhëtarët që vijnë nga vende me rrezik të ulët dhe janë të vaksinuar nuk do të futen në karantinë, ndërsa ata nga vendet me rrezik më të lartë do të duhet të izolohen ose të hyjnë në karantinë për 14 ditë.

Kryeministrja thekson se mbajtja mbyllur e kufijve është mënyra më e mirë për të mbrojtur qytetarët nga variantet e reja të COVID-19. Prioritet i autoriteteve në këtë shtet është vaksinimi i popullsisë deri në fund të vitit 2021.

Zelanda e Re, me pesë milionë njerëz, konsiderohet si një nga vendet më të suksesshme për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Pas