Te Fundit

COVID-19/ Shqipëria regjistron 869 raste të reja dhe 4 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 11/09/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësie në vend ka njoftuar se ditën e sotme janë regjistruar 869 raste me koronavirus nga 5257 testime të kryera. Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 4 persona.

Tre qytetarë humbën jetën në Tiranë të moshave 62-71 vjeç dhe një qytetar 86 vjeç në Durrës.

Rastet e 24 orëve të fundit janë regjistruar 292 në Tiranë, 68 në Durrës, 58 në Shkodër, 44 në Fier, 36 në Lushnje 31 në Vlorë, 24 në Elbasan, nga 20 raste në Lezhë, Kamëz, Korçë, nga 18 raste në Kukës, Sarandë, nga 17 raste në Kurbin, Kavajë, 14 në Berat, 13 në Krujë, 11 në Prrenjas, nga 10 raste në Kolonjë, Pogradec, Mallakastër, Dibër, Rrogozhinë, 9 në Patos, 8 në Gramsh, 7 në Vau i Dejës, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Divjakë, Gjirokastër, nga 4 raste në Peqin, Skrapar, Roskovec, Vorë, nga 3 raste në Fushë Arrëz, Shijak, Këlcyrë, Devoll, Dimal, Kuçovë, Poliçan, Librazhd, nga 2 raste në Belsh, Cerrik, Maliq, Finiq, Klos, Mirditë, Pukë, nga 1 rast në Tropojë, Libohovë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj.

Në të gjithë vendin janë 12,585 pacientë aktivë me COVID19. Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 175 pacientë, nga të cilët 33 janë në gjendje më të rënduar.  Sipas ministrisë, janë shëruar 862 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 141,038 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 869
Të shëruar në 24 orë 862
Të shtruar në spitale 175
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 5257

Testime totale 1,112,627
Raste pozitive 156,162
Raste të shëruara 141,038
Raste Aktive 12,585
Humbje jete 2,539

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5146
Shkodër 1555
Durrës 1064
Fier 1060
Vlorë 920
Lezhë 716
Elbasan 607
Berat 448
Korçë 288
Gjirokastër 291
Kukës 271
Dibër 219

Pas