Aktualitet

Vrasja e 23-vjeçares në Fier, ILD: Po shikojmë vendimet e gjyqtarit për…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:49 - 11/09/21 |
Opi Nion

Inspektorati i Lartë i Drejtësisë ka reaguar pas vrasjes së 23-vjeçares Sabrina Bengaj në Fier nga ish-bashkëshorti i saj.

Kreu i ILD, Artur Metani thotë se ka nisur menjëherë vlerësimi i rastit mbi veprimet e prokurorëve dhe gjyqtarëve, që kanë kaluar dosjen në duar.

Autori i i vrasjes Elton Bengaj Metaj ishte në burg, por gjyqtari Sota i ndryshoi masën në një mjekim të detyruar në një institucion mjekësor e më pas në mjekim të detyruar ambulator.

23-vjeçarja kishte dhe urdhër mbrojtje, por kjo gjë nuk e parandaloi dot vrasjen.

STATUSI NGA ILD

Duke i shprehur ngushëllimet familjarëve për këtë humbje, dua të garantoj opinionin publik, se ky është një proces pune që Inspektori i Lartë i Drejtësisë

e kryen me vëmendje e ndjeshmëri të lartë dhe në zbatim të detyrimeve ligjore dhe funksionale. #ILD

Prej momentit të parë, jam duke ndjekur me vëmendje raportimet mbi ngjarjen e rëndë të vrasjes së një 23 vjecareje nga ish bashkëshorti në Zhupan të Fierit. Ka nisur menjëherë vlerësimi i rastit dhe i të dhënave që dalin në media mbi veprimet e magjistratëve.

Pas