Aktualitet

COVID-19/ Regjistrohen 413 raste të reja dhe 8 viktima në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 31/10/21 |
Opi Nion

Tetë qytetarë kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë këtij harku kohor janë kryer 2,115 testime, nga të cilët kanë rezultuar 413 qytetarë të infektuar me COVID.

Viktimat e 24 orëve të fundit janë shënuar 7 qytetarë nga Tirana të moshave 64- 77 vjeç dhe një qytetar nga Saranda 71 vjeç.

Rastet e reja u identifikuan  192 në Tiranë, 22 në Vlorë, 18 në Kamëz, Elbasan, 15 në Fier, Gjirokastër, Berat, 12 në Sarandë, 9 në Lushnje, 8 në Shkodër, Durrës, 7 në Patos, 6 në Dimal, 5 në Mallakastër, Himarë, Korçë, 4 në Krujë, Vorë, Rroskovec, Përmet, Skrapar, 3 në Lezhë, Mirditë, Delvinë, 2 në Malësi e Madhe, Tropojë, Kurbin, Selenicë, Konispol, Tepelenë, Gramsh, 1 në Vau i Dejës, Pukë, Kukës, Has, Shijak, Dibër, Mat, Divjak, Kolonjë, Kuçovë.

Në të gjithë vendin janë  7,756 pacientë aktivë me COVID-19. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 163 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Ndërkohë janë shëruar 341 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 174,620 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (31 Tetor 2021)

Raste të reja ditore          413
Të shëruar në 24 orë       341
Të shtruar në spitale       163
Humbje jete në 24 orë    8
Testime ditore                 2,115

Testime totale              1,306,337
Raste pozitive                185,300
Raste të shëruara           174,620
Raste Aktive                     7,756
Humbje jete                      2,924

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           3,896
Fier                 882
Durrës            614
Shkodër         513
Elbasan          359
Vlorë               351
Gjirokastër     285
Berat               256
Korçë              195
Lezhë              193
Kukës              127
Dibër                 85

Pas