Aktualitet

COVID-19/ Pipero: Në muajin qershor mund të arrihet imunizimi i tufës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:50 - 13/05/21 |
Opi Nion

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID-19 në vendin tonë.

Në një intervistë për “A2”, Piperos shprehet se  përmirësimi i situatës i dedikohet dy faktorëve kryesorë, imunizimit natyral pasi një pjesë e konsiderueshme e kanë kaluar koronavirusin dhe numrit të lartë të të vaksinuarve.

Sipas mjekut, tashmë Shqipëria e ka kaluar fazën kritike të pandemisë, teksa iu referohet uljes së rasteve të reja dhe viktimave nga COVID-19.

Gjithashtu, Pipero thotë se nëse vaksinimet do të vijojnë me këto ritme në vendin tonë, brenda muajit qershor, sipas tij, do të çlirohemi nga COVID-19.

“Në rast së vaksinimi ecën me këto rime, gjysma e parë e qershorit vjen me imunizimin e tufës. Komiteti Teknik i Ekspertëve të lehtësojë masat kufizuese.”-thotë Pipero./ Opinion.al

Pas