Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, ulet numri i të infektuarve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:03 - 01/06/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 rsaste të reja me koronavirus, përkatësisht 4 në Tiranë, nga të cilet një personel shëndetësor, 1 rast në Durrës, dhe 1 në Mat.

Të identifikuarit pozitivë për Covid19 në 24 orët e fundit janë kontakte dhe raste të reja për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 5 qytetarë, duke e çuar në 877 numrin e të shëruarve. Aktualisht po trajtohen 28 të prekur në spitalin infektiv, nga të cilët 3 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar.

Në total numri i të infektuarve në vendin tonë ka shkuar 1143.

COVID-19 – Statistika (1 Qershor 2020)

Testime totale                         16277

Testime molekulare                14825

Testime serologjike                 1452

Raste pozitive                          1143

Raste të shëruara                       877

Raste Aktive                             233

Humbje jete                                33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           147

Durrës           28

Krujë             17

Shkodër         10

Kamëz            10

Mat                9

Lushnje           6

Berat              2

Fier                 2

Korçë             1

Librazhd          1

Pas