Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/Asnjë humbje jete,42 të infektuar dhe 6 të shtruar në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:42 - 19/05/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 920 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 42 qytetarë, në këto bashki: 22 në Tiranë, 8 në Fier, nga 2 qytetarë në Patos, Himarë, Delvinë, Elbasan, nga 1 qytetar në Kuçovë, Berat, Devoll, Tepelenë.

Janë 277 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2. Janë shëruar 25 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,000 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Maj 2022)

Raste të reja ditore 42

Të shëruar në 24 orë 25

Të shtruar në spitale 6

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 920

Testime totale 1,820,766

Raste pozitive 275,774

Raste të shëruara 272,000

Raste Aktive 277

Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 152

Fier 43

Vlorë 17

Korçë 16

Gjirokastër 11

Elbasan 9

Shkodër 8

Lezhë 7

Berat 6

Durrës 3

Kukës 3

Dibër 2

Pas