Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/Asnjë humbje jete,20 të infektuar dhe 4 të shtruar në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 29/05/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 405 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 20 qytetarë, në këto bashki:

8 në Tiranë, 3 në Rroskovec, Sarandë, Tepelenë, 1 në Shijak, Patos, Selenicë.

Janë 313 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,291 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Maj 2022)

Raste të reja ditore          20

Të shëruar në 24 orë       14

Të shtruar në spitale         4

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 405

Testime totale               1,827,518

Raste pozitive                  276,101

Raste të shëruara            272,291

Raste Aktive                         313

Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            207

Fier                  23

Vlorë                20

Gjirokastër      16

Korçë               15

Shkodër           10

Durrës              8

Elbasan            6

Berat                3

Dibër                3

Kukës              1

Lezhë              1

Pas