Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri, 7 viktima dhe 490 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:15 - 13/11/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 490 raste të reja.

Viktimat janë regjistruar në spitalet COVID janë;  një 47 vjeçare nga Vlora, një 63 vjeçar, një 70 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Tirana, një 70 vjeçar dhe një 71 vjeçar nga Durrësi, 83 vjeçare nga Elbasani.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki;  203 raste në Tiranë, nga 31 raste në Fier, Gjirokastër, nga 27 raste në Shkodër, Lezhë, 25 në Berat, 22 në Korçë, 19 në Elbasan, 13 në Lushnje, 12 në Kukës, 11 në Kavajë, nga 9 raste në Gramsh, Vlorë, nga 7 raste në Kurbin, Kuçovë, 6 në Malësi e Madhe, 5 në Sarandë, nga 4 raste në Mirditë, Tropojë, Tepelenë, nga 3 raste në Kolonjë, Mallakastër, nga 2 raste në Skrapar, Krujë, Durrës, Përmet.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,667 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 378 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

COVID-19 – Statistika (13 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 490
Të shëruar ne 24 orë 93
Të shtruar në spitale 381
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 2,508

Testime totale 150,740
Raste pozitive 26,701
Raste të shëruara 12,667
Raste Aktive 13,429
Humbje jete 605

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 6640
Durrës 1115
Fier 1004
Korçë 813
Shkodër 787
Elbasan 688
Vlorë 579
Lezhë 569
Berat 412
Gjirokastër 365
Kukës 322
Dibër 135

Pas