Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ 617 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:21 - 30/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 5 482 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 617 qytetarë, në këto bashki:

312 në Tiranë, 33 në Durrës, 29 në Elbasan, 24 në Fier, 23 në Sarandë, 22 në Vlorë, 15 në Berat, 13 në Lezhë, nga 12 qytetarë në Shkodër, Lushnje, 10 në Gjirokastër, nga 8 qytetarë në Vau i Dejës, Kamëz, nga 7 qytetarë në Krujë, Divjakë, nga 6 qytetarë në Kavajë, Himarë, nga 5 qytetarë në Gramsh, Pogradec, Mallakastër, nga 4 qytetarë në Korçë, Skrapar, nga 3 qytetarë në Peqin, Devoll, Përmet, Vorë, Kurbin, Malësi e Madhe, nga 2 qytetarë në Has, Rrogozhinë, Dibër, Mat, Patos, Selenicë, Konispol, Tepelenë, Librazhd, nga 1 qytetar në Belsh, Dimal, Kolonjë, Dropull, Libohovë, Delvinë, Shijak, Mirditë, Tropojë, Kukës, Fushë Arrëz.

Deri më sot janë 5 836 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 92 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Ndërsa  ekanë humbur betejën me Covid-19 3 qytetarë: dy qytetarë nga Tirana të moshave 65-67 vjeç, një qytetare nga Elbasani 75 vjeç.

Mësohet se në 24 orët e fundit janë shëruar 284 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 200,465 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          617

Të shëruar në 24 orë       284

Të shtruar në spitale       90

Humbje jete në 24 orë    3

Testime ditore                 5482

Testime totale              1,478,636

Raste pozitive                 209,516

Raste të shëruara             200,465

Raste Aktive                        5,836

Humbje jete                         3,215

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2747

Fier                 670

Durrës             505

Shkodër          393

Vlorë                354

Elbasan           352

Berat               221

Lezhë              170

Gjirokastër     150

Korçë               107

Dibër                93

Kukës               74

Pas