Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 4 viktima, ulet numri i rasteve të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:14 - 29/08/20 |
Opi Nion

Ministria e shëndetësisë ka deklaruar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 4 viktima dhe 84 raste të reja. Që prej fillimit të pandemisë, në vendin tonë kanë humbur jetën 275  persona. Sipas ministrisë në 24 orët e fundit janë shëruar 97  persona.

Nuk e kanë fituar dot betejën me COVID-19 një 69 vjeçar nga Shkodra, një 71 vjeçar nga Durrësi, një 77 vjeçar dhe 79 vjeçar nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ndërkohë, Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është: 28 raste në Tiranë, nga 12 raste në Shkodër dhe Durrës, 7 raste në Kukës, 5 raste në Elbasan, 4 raste në Vlorë, nga 3 raste në Korçë, Mirditë, nga 2 raste në Berat, Kuçovë, nga 1 rast në Krujë, Kurbin, Kavajë, Kamëz, Divjakë, Malësi e Madhe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojë në përditshmëri masat për frenimin e përhapjes së virusit.

“Lani shpesh duart dhe mos e prekni fytyrën; Ruani distancën mbi 1.5 metër në ambientet publike, vendosni detyrimisht maskën në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk është e mundur mbajtja e distances. Shmangni grumbullimet, ceremonitë e çdo lloji, pasi janë burim i përhapjes së infeksionit.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton gjithashtu bizneset se: Vendosja e maskës dhe barierrave mbrojtëse në shërbim në ambientet e mbyllura është e detyrueshme. Bizneset dhe institucionet publike duhet të zbatojnë me rigorozitet masat dhe protokollet e sigurisë për parandalimin e përhapjes së infeksionit,“-thuhet në njoftimin e ministrisë.

COVID-19 – Statistika (29 Gusht 2020)

Testime totale 61214

Raste pozitive 9279

Raste të shëruara 5020

Raste Aktive 3984

Humbje jete 275 (Qarku Tiranë 130, Durrës 39, Shkodër 36, Elbasan 14,  Fier 13, Korçë 12, Lezhë 10, Kukës 6, Vlorë 6, Dibër 4, Gjirokastër 3, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             2065

Durrës              525

Shkodër             284

Fier                      142

Lezhë                    191

Korçë                    175

Vlorë                     131

Kukës                    136

Elbasan             162

Berat                    80

Gjirokastër          41

Dibër                     52/ Opinion.al

Pas