Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri, 319 raste të reja dhe 1 viktimë në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:19 - 23/12/21 |
Opi Nion

Një qytetar ka humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë deklaron se gjatë këtij harku kohor janë regjistruar gjithashtu dhe 319 raste të reja nga 3,843 testime të kryera.

Rastet e reja u shënuan: 145 në Tiranë, 23 në Fier, 13 në Durrës, Kamëz, 12 në Sarandë, 11 në Berat, 9 në Elbasan, 7 në Mallakastër, Vlorë, 6 në Krujë, Korçë, 5 në Shkodër, Lushnje, Kuçovë, 4 në Tropojë, Gjirokastër, në Vorë, Dibër, 3 në Devoll, Belsh, 2 në Kukës, Lezhë, Rroskovec, Divjakë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Skrapar, Gramsh,1 në Malësi e Madhe, Pukë, Mirditë, Kurbin, Shijak, Mat, Selenicë, Himarë, Delvinë, Libohovë, Kolonjë, Dimal, Cërrik, Librazhd. Janë 5,270 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 126 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar.

Po ashtu janë shëruar 221 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 198,484 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          319
Të shëruar në 24 orë       221
Të shtruar në spitale       126
Humbje jete në 24 orë    1
Testime ditore                 3,843

Testime totale              1,452,061
Raste pozitive                206,935
Raste të shëruara          198,484
Raste Aktive                      5,270
Humbje jete                      3,181

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,527
Fier                 608
Durrës             362
Shkodër          350
Elbasan           307
Berat               247
Vlorë                237
Gjirokastër     229
Lezhë               140
Korçë               120
Kukës               70
Dibër                73

Pas