Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/3 të vdekur dhe 1084 të infektuar në 24 orët e funditBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:06 - 29/07/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2413 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1084 qytetarë, në këto bashki:

387 në Tiranë, 74 në Durrës, 53 në Lushnje, 45 në Vlorë, 42 në Fier, 31 në Gjirokastër, nga 29 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 27 në Lezhë, 25 në Elbasan, 24 në Divjakë, nga 22 qytetarë në Korçë, Berat, 21 në Dimal, 20 në Shkodër, nga 19 qytetarë në Krujë, Kavajë, 16 në Devoll, 13 në Tepelenë, nga 11 qytetarë në Shijak, Kuçovë, nga 10 qytetarë në Dibër, Pogradec, nga 9 qytetarë në Maliq, Gramsh, nga 8 qytetarë në Vorë, Patos, nga 7 qytetarë në Tropojë, Selenicë, Prrenjas, nga 6 qytetarë në Mirditë, Bulqizë, Mallakastër, Librazhd, nga 5 qytetarë në Kukës, Himarë, Skrapar, nga 4 qytetarë në Pukë, Has, Kurbin, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Delvinë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Mat, Roskovec, Përmet, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Kolonjë, Peqin.

Janë 8,722 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 29 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Fieri 60 vjeç, nje qytetare nga Tirana 70 vjeçe, një qytetar nga Kamza 76 vjeç.

Janë shëruar 1527 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 298,099 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Korrik 2022)

Raste të reja ditore             1084

Të shëruar në 24 orë          1527

Të shtruar në spitale            29

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     2413

Testime totale               1,914,327

Raste pozitive                  310,362

Raste të shëruara              298,099

Raste Aktive                        8,722

Humbje jete                         3,541

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              4,890

Fier                   716

Durrës              608

Vlorë                 470

Elbasan            412

Shkodër            337

Berat                  321

Korçë                  285

Lezhë                  252

Gjirokastër        197

Dibër                  150

Kukës                  84

Pas