Rajoni

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, 4 viktima dhe 52 të infektuar në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:22 - 29/05/20 |
Opi Nion

Maqedonia e Veriut ka regjistruar ditën e sotme katër të vdekur nga Covid-19. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, tre viktima janë nga Shkupi, të moshës 73,76 dhe 82 vjeçe dhe një tjetër nga Tetova i moshës 55 vjeçe.

Numri i përgjithshëm i viktimave që kanë humbur betejën me Covid-19 ka arritur në 125. Janë regjistruar edhe 52 të infektuar me koronavorirus, shifër kjo më e larta që nga muaji prill, kur vendi ndodhej pranë pikut së pandemisë.

Numri më i madh i të infektuarve është në Shkup, gjithsej 26 raste, 9 në Tetovë, 6 në Kumanovë, 2 në Strugë dhe nga një në Veles dhe Koçanë. Të dhënat kanë të bëjnë me testimin e 661 mostrave në rajone të ndryshme të vendit.

Drejtuesit e institucioneve kanë shprehur brengosje të thellë lidhur me rritjen e numrit të të infektuarve duke bërë thirrje për kujdes të shtuar.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se mos respektimit i masave mund të çoj në rikthimin e masave kufizuese.

“Dua të bëjë qartë se do të zbatojmë kufizime në disa vende nëse gjendja epidemiologjike e kërkon një gjë të tillë, do të analizojmë të dhënat edhe gjatë fundjavës dhe do të shohim se si duhet të veprojmë”, deklaroi Filipçe duke kërkuar nga Ministria e Punëve të Brendshme angazhim më të madh në zbatimin e masave të Komisionit të Sëmundjeve Infektive.

Numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut ka shkuar në mbi 2,100 ndërsa 487 raste ende janë aktiv, kurse mbi 1,500 janë shëruar./ Opinion.al

Pas