Bota

COVID-19/Italia shënon 192 viktima dhe mbi 17 mijë raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:44 - 28/02/21 |
Doriana Çepunaj

Autoritetet shëndetësore në Itali njoftojnë se janë regjistruar 17,455 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Shifrat e raportuara janë në ulje në krahasim me dje ku u regjistruan 18.916. Gjithashtu janë regjistruar 192 viktima, ndërsa dje numri i vdekjeve ishte me i lartë, 280 persona.

Po në 24 orët e fundit janë shëruar 6,847 persona ndërsa pranimet e përgjithshme në spital janë 18,638 nga 62,634 shtretër. Sa i përket vaksinave, në 24 orët e fundit janë vaksinuar 92,074 persona me dozat e para dhe 9,815 persona me dozat e dyta. Popullsia e vaksinuar rritet në 2.32% të totalit.

Nga fillimi i pandemisë e deri më tani numri i përgjithshëm i të të infektuarve me Covid ka shkuar në 2,925,265 nga të cilët kanë humbur jetën 97 699 qytetarë./Opinion.al

 

Pas