Bota

COVID-19/ Hungaria e para në BE që miraton vaksinën ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:43 - 21/01/21 |
Doriana Çepunaj

Hungaria është vendi i parë në Bashkimin Evropian që i jep miratimin paraprak vaksinës ruse kundër COVID-19, Sputnik V.

Të enjten, shefi i kabinetit të Kryeministrit, Viktor Orban,  konfirmoi se vaksinës ruse dhe AstraZenecës i ishte dhënë drita jeshile nga autoritetet shëndetësore vendase për përdorim, raporton BBC.

Ministri i Jashtëm Peter Szijjarto po udhëton në Moskë për bisedime të mëtejshme, ku pritet të diskutojë një marrëveshje dërgesash dhe shpërndarjeje.

Rezultatet e hershme nga provat e vaksinës Sputnik kanë treguar rezultate premtuese.

Sipas BBC,  zyrtarët shëndetësorë hungarezë ndodhen në Pekin për bisedime me autoritetet kineze mbi aprovimin dhe shpërndarjen e menjëhershme të një milion dozave të vaksinës Sinopharm, e cila tashmë po përdoret në Serbi.

Kryeministri i Hungarisë ka thënë se mënyra e vetme për të vaksinuar qytetarët duke pasur parasysh shpërndarjen e ngadaltë të vaksinës Pfizer-BioNTech, është përmes blerjes së vaksinës ruse dhe kineze.

Në Hungari deri tani janë vaksinuar të paktën 140,000 qytetarë./Opinion.al

Pas