Aktualitet

Rikthim në auditore, apo online? Komiteti i Ekspertëve jep vendimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 21/01/21 |
Doriana Çepunaj

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu së bashku me Ministren e Arsimit, Evis Kushi,  kanë dalë pasditen e sotme në një konferencë për shtyp, teksa kanë diskutuar mbi vijimësinë e mësimit në universitete gjatë periudhës së pandemisë.

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që ora policore të vijojë dhe në javët në vijim, po ashtu dhe në universitete mësimi të jetë online.

Gjatë fjalës së saj Mira Rakacolli kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve tha: “Ajo që kemi parë me vëmendje në këto dy javë, është se është rritur incidenca tek moshat e reja. Edhe pse nuk ka shtrime në spital, por dhe të vdekjeve, këto tregues flasim për një vëmendje më të madhe për situatën dhe të ndalohet precipitimi i situatës në vend.

Ndaj kemi vendosur që të vijohet me orën policore, të mos ketë fluturime me Britaninë e Madhe dhe mësimi online të vijojë online. Kjo pasi studentët në konvikte mund të rrisë rrezikun për infektime. Po ashtu studentët kur të kthehen në shtëpitë e tyre dhe mund të shpërndajnë në qytete që tashmë janë më pak të rrezikuara”./Opinion.al

 

Pas