Rajoni

COVID-19/ Futen në karantinë dy rajone në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:41 - 13/01/21 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Greqi, gjë e cila ka detyruar autoritetet që të ashpërsojnë masat kufizuese.

Mësohet se Argolida dhe Sparta do të hyjnë në një bllokim të plotë në orët e para të së enjtes. Vendimi i autoriteteve vjen për të kufizuar përhapjen e koronavirusit pas shpërthimit të rasteve ditët e fundit.

Rezultatat e testeve në Argolida dhe Spartë, tregojnë rritje të numrit të të infektuarve. Sipas vendimit, ndalohet lëvizja jashtë kufijve të Argolida dhe Spartës, përveç udhëtimeve për arsye shëndetësore.

Nga ora 18:00 deri në orën 05:00 ndalimi i çdo lëvizjeje të qytetarëve brenda këtyre dy rajoneve, duke përjashtuar punonjësi. Gjithashtu janë pezulluar ceremonitë fetare si dhe dyqanet do të jenë të mbyllura.

Masat kufizuese janë të vlefshme nga 14 Janari 2021 në 06:00 deri më 18 Janar 2021 në 06:00./ Opinion.al

Pas