Rajoni

Covid-19/ Ezaurohen shtretrit e lirë në Greqi, kontrata me klinikat private


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:46 - 30/10/21 |
Opi Nion

Ministria greke e Shëndetësisë ka njoftuar se ka lidhur marrëveshje me pesë klinika private në Selanik, Larisa dhe Volos për 296 shtretër që do të mirëpresin pacientë të prekur nga Covid por edhe nga sëmundje të tjera, pasi nuk ka më shtretër të lirë në spitalet shtetërore të këtyre qyteteve.

Sipas mediave të huaja me një përqindje të ulët të të vaksinuarve, këto zona të vendit janë bërë më problematiket.

Atika është një nga rajonet ku jeton rreth gjysma e popullsisë helene (rreth 11 milionë gjithsej), ku dhe infeksionet mbeten të larta.

Në rajonin verior të Maqedonisë-Trakisë,  shtretrit  e spitaleve janë 100% të zëna, ndërsa shifrat arrijnë në 910 pacientë të prekur nga Covid. As në Thesali repartet e terapisë intensive nuk janë më në gjendje të akomodojnë pacientë të tjerë.

“Zgjidhja është detyrim i njerëzve për tu vaksinuar– i tha Skai TV drejtori i repartit të terapisë intensive të spitalit Papanikolaou në Selanik. “Nuk ka rrugë tjetër, duhen vaksina”-vijoi ai.

Pas