Aktualitet

COVID-19/ Brataj: Do lehtësohen masat, por nuk do të hiqen të gjitha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:26 - 26/05/21 |
Opi Nion

Shefi i urgjencës Skënder Brataj shprehet se Shqipëria ende nuk është gati për heqjen e të gjitha masave kundër përhapjes së pandemisë COVID-19.

Në një emision televiziv, Brataj tha se pas uljeve të viktimave dhe rasteve me COVID-19 do të ketë lehtësime të masave.

Shefi i urgjencës tha se do të kërkoj që të hiqet mbajtja e maskës në ambientet jashtë, ndërsa tha se ora policore nuk duhet të hiqet pasi mund të përkeqësohet situata.

“Po mbaron është fjalë e madhe, është një fenomen botëror dhe në botë është ndryshe nga ne këtu por indikatorët i kemi për lirim masash. Tani mbasi hap masat njerëzit duke qenë të lodhur i respektojnë më pa, kujdesi s’është vetëm me fjalë. Problemi është që në momentin që ben vaksinim masiv duhet të qarkullojë pak virusi, bilanc që do kujdes. Me 7 spitale COVID, e menaxhueshme sitiata, i kemi gjërat në gatishmëri për një verë të qetë. Situata është pozitive , do ketë lirim masash besoj, por jo që të do hiqen të gjitha se do ishte fatale. Unë do filloja me maskën jashtë që ta heqim, sidomos nga temperaturat . Për të hequr orën policore s’jam dakord ta hiqet, se e kemi parë cka ndodh më parë.”-tha Brataj/Opinion.al

Pas