Bota

Covid/1 në 2 vdekje në Amerikën Latine, SHBA më shumë se 5 milionë raste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 09/08/20 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kaluar 5 milionë raste të koronavirusit sipas databazës së New York Times, dhe mbeten vendi me numrin më të lartë të të infektuarve.

Por SHBA kryesojnë edhe klasifikimin e trishtë edhe për numrin e viktimave me më shumë se 162 mijë persona. Në vend të dytë qëndron Brazili me 3 milionë raste dhe 100 mijë vdekje. Në Afrikën e Jugut tashmë regjistruar më shumë se 10 mijë viktima.

Por duket se epiqendra e koronavirusit së fundi mbetet Amerika Latine dhe Karaibet, ku në 7 ditët e fundit llogaritet që 1 në 2 vdekje të ketë ndodhur në Amerikën Latine./Opinion.al

Pas