Aktualitet

Çfarë paralajmëroi Berisha: Ekziston një dosje Mitrokhin, Rama të shohë kë do gjejëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:10 - 03/10/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha në seancën e sotme plenare ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama se ka mbyllur dosjen e Bashës për financimet ruse.

Nga foltorja e Kuvendit, Berisha u shpreh se ekziston një dosje tjetër që quhet “Mitrokhin”, teksa e fton kryeministrin Rama që të shohë se kush është i përfshirë në të.

Pa dhënë detaje të tjera Berisha tha se dosja për financimet ruse do të vijojë.;

Këtij sulmon opozitën flet për PD dhe financimet. PD nuk ka marrë kurrë asnjë financim rus, nëse i ka marrë i ka marrë Basha. U them se PD u themelua si parti e interesit kombëtar dhe i ka rezistuar rusëve. Rama njeriu që e dinte se janë financime ruse dhe i deklaroi Bashës në 2018 se ke futur duart në xhepat rus i mbylli dosjen e për këtë ka fakte. Hetimi është qesharak. PD ka krijuar komision hetimor dhe kërkon Bashës të tregojë cila është origjina e parave.

Në bllokimin e hetimit të kësaj çështje (financimet ruse ne PD), përgjegjësi kryesore ka Edi Rama, i cili ose e bllokoi për të marrë peng Bashën ose e bllokoi me urdhër të atyre që i kanë dhënë paratë. Ju them një gjë, ekziston një dosje Mitrokhin, të shohë pak Edi Rama se cilin do të gjejë në dosjen Mitrokhin. Do vazhdojë dosja ruse dhe këtu do jemi”,-u shpreh Berisha.

Pas