Aktualitet

Berisha-Ballës në Kuvend:Je i implikuar, do nxjerr dosjen.Kreu i grupit të PS: Bëhu burrëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:30 - 03/10/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me debate të forta seanca e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë. Ka qenë kreu i PD, Sali Berisha që është përplasur me kreun e grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Kreu i PD e akuzoi Ballën si të implikuar me Gentian Sharrën, person me precedent penal, ndërsa shtoi se do të publikojë edhe dosjen.

Sakaq, Balla replikoi dhe i kërkoi Berishës që të kallëzojë në Prokurori ish kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Debati në Kuvend

Berisha: Njeriu që sapo foli është me disa mbiemra droge, megjithatë unë në respekt të qytetarëve po kthej përgjigje. E vërteta është që në marrëveshjen që bëri Rama me CEZ i shkaktoi Shqipërisë 630 mln dollarë fatura që CEZ i detyrohet Shqipërisë. Kjo ishtë marrëveshja e tij me Fylen.

CEZ e peshoi në kandar Edi Ramën dhe në kundërshtim flagrant me ndihmën e arbitrit shqiptar Rama firmosi marrëveshjen më të madhe korruptive në historinë e vendit në një kompani që i detyrohej fatura 620 mln dhe detyrohej dëme të tjera 3 mld e 200 mln euro. Kur del këtu më mirë sill Gentian Sharrën. Zotëri do t’u nxjerr gjithë dosjen e tij, të gjitha transkriptet,  të shohësh që edhe sot je i implikuar me të.

Balla: Unë nuk bëj gabime me rregulloren. Unë nuk i deformova fjalën zotërisë. Ajo që unë kërkova është që Kuvendi i Shqipërisë përsa kohë ka miratuar një raport… Ti zotëri je i kallëzuar penalisht. Ajo që unë kërkova është që Prokuroria të kthejë përgjigje. Luli është i yti, jo i imi. Kallëzimin për Lulin në Prokurori e kam bërë unë. Tani që të doli Luli nga vatha, ti thua e kemi mbrojtur ne. Bëhu burrë dhe kallëzoje në prokurori, por burrë nuk ke qenë kurrë në këto 30 vite.

Pas