Kronikë

Çfarë ndodhi me Josif Kavajën? Flet Motra: Borxhi i bariut..


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 25/12/20 |
Opi Nion

Motra e Josif Kavajës, 45-vjeçarit i cili është arrestuar nga policia pasi qëlloi me armë në drejtim të tyre.

Motra e të arrestuarit është shprehur për “AbC News”, se vëllai saj nuk ka pasur probleme mendore dhe se nuk ka shfaqur shenja depresioni.

Motra tregon se në zonën ku jetonte i vëllai shkonte një bari që i kishte marrë lekë borxh dhe kjo mund të ketë qenë dhe arsyeja që ka provokuar reagimin e tij.

Josif Kavaja u arrestua mëngjesin e sotëm pasi u plagos nga efektivët e policisë dhe është transportuar në spitalin e Elbasanit.

 “Gjendja e tij pak a shumë ne nuk e dimë se si ka ndodhur ngjarja. Vëllai ka qenë në shtëpinë e vet në jetesën e tij. Nuk ka pasur probleme. Ka pasur shenja depresioni. Nuk i ka dhunuar prindërit asnjëherë. Jo nuk e dinim për armë Kemi dëgjuar një bari që shkon atje i ka marrë lekë borxh dhe ja jepte. Ai e ka nxitur”, është shprehur ajo.

Gazetari: Bariu më thanë se dilte me armë me leje dhe vëllai ka dyshuar mos e vriste?

Motra: Kështu e kemi dëgjuar edhe ne

Motra: Kemi ditë që nuk kemi folur se nuk mbante as telefon. Jetonte i vetëm në atë zonë nuk ka njerëz të tjerë.

Ngjarja ndodhi në fshatin Seltë të Elbasanit, kur policia shkoi për kontroll në banesën e Kavajës me vendim gjykate pas denoncimeve të fqinjëve se ky i fundit mbante armë zjarri pa leje me të cilën i kërcënonte.

Në momentin që policia mbërriti në shtëpinë e 45-vjeçarit, në tentativë për t’i shpëtuar uniformave blu ai ka qëlluar me armë tip kallashnikov në drejtim të tyre duke u rrezikuar jetën.

Bëhet me dije se ai ka qëlluar 12 herë drejt policisë, por fatmirësisht nga të shtënat me armë nuk pati të lënduar.

45 vjeçari banonte i vetëm, ndërsa në lagjen ku ndodhet ai janë 8 shtëpi të pa banuara. Nga raportimet paraprake, dyshohet se 45-vjeçari vuan nga probleme të shëndetit mendor./ Opinion.al

Pas