Kronikë

Çfarë e lidh vrasjen e Edmond Papës dhe Aleksandër Sadikajt? Fotoja në rrjetet socialeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:05 - 03/01/23 |
Opi Nion

Albano Velo, autori i vrasjes së biznesmenit, Edmond Papa, i cili u ekzekutua më 16 dhjetor 2022 me armë zjarri në një lokal te Komuna e Parisit, ka qenë shok me 27-vjeçarin Aleksandër Sadikaj, të riun që u vra pasi i vendosën tritol në automjet në 11 qershor të 2022-it.

Velo tashmë ka rënë në pranga e policisë, ndërsa është shpallur në kërkim bashkëpunëtori A. B., 44 vjeç, banues në Tiranë. Velo dyshohet se është organizatori i vrasjes së Papës.

Në një foto që po qarkullon në mediat sociale, Velo shfaqet me Sadikajn në një nga klubet e Tiranës.

Pritet të zbardhen të tjera detaje në lidhje me motivet dhe se çfarë i lidh dy krimet me njëra tjetrën.

Ndërkaq, Albano Velo ka dalë para gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë, ku dhe ka mohuar përfshirjen e tij në krim.

Mësohet se gjykata e Tiranës i ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg”.

Si u ekzekutua Aleksandër Sadikaj

27 vjeçari Aleksandër Sadikaj, u vra më 11 qershor 2022 në aksin Sauk -TEG, kur makina me të cilën po udhëtonte shpërtheu, si pasojë e vendosjes së tritolit.

Nga shpërthimi Sadikaj humbi 2 gjymtyrët e poshtëm, e mundi të dilte vetë nga makina e të dërgohej në spital, por nuk arriti t’i mbijetonte plagëve të rënda.

Pas