Aktualitet

Çështja e detit me Greqinë/ Meta kërkon kujdes me deklaratat në publik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:48 - 02/09/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta tha në një prononcim për mediat nga Vlora se për çështjen e kufirit detar me Greqinë duhet patur kujdes.

Pas deklaratës së kryeministrit grek, Micotaqis se Greqia do të zgjerohet me 12 milje në Detin Jon, pati një valë akuzash dhe kundër-akuzash nga opozita dhe mazhoranca, por kreu i shtetit i ftoi sot palët ftoj “të jenë të kujdesshëm në sjelljen e tyre aq më tepër në publik”.

Presidenti Meta shtoi gjithashtu se sjellja e tij do të jetë vetëm shtetërore dhe kushtetuese.

Për këtë çështje që ju ngritët mendoj se sjellja ime ka qenë dhe do të jetë gjithmonë vetëm shtetërore, vetëm kushtetuese dhe tërësisht e përgjegjshme dhe i ftoj të gjithë të jenë të kujdesshëm në sjelljen e tyre aq më tepër në publik në mënyrë që qoftë edhe padashje të mos bëjnë deklarata të cilat mund të përdoren nesër në dëm të Shqipërisë nga kushdo”, deklaroi Kreu i Shtetit.

Presidenti i Republikës i bëri këto deklarata nga Vlora, ku mori pjesë dhe do mbajti një fjalë rasti në Konferencën Shkencore me temë “100-vjetori i Luftës Kombëtare të Vlorës”. /Opinion.al

Pas