Aktualitet

Celibashi:Pjesëmarrja në zgjedhje 45.72 %, PS kryeson me 74 mandate


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:13 - 27/04/21 |
Opi Nion

Kreu i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, ka dalë në një deklaratë për mediat ku ka dhënë shifrat zyrtare të deritanishme pas numërimit të votave në mbi 4900 qendra.

Celibashi ka deklaruar se deri më tani PS kryeson me 74 mandate, ndërsa PD ka marrë 59 mandate.

Po ashtu Celibashi ka deklaruar se pjesëmarrja në votime ka qenë 45.72%.

“Në lidhje me ecurinë e deritanishme të procesit zgjedhor, kemi këtë informacion: Ka përfunduar tërësisht numërimi për partitë politike në 4922 qendra votimi. Ka përfunduar tërësisht numërimi për partitë dhe koalicionet për qarqet Shkodër, Lezhë, Kukës, Fier, Elbasan, Gjirokastër, Korçë, Dibër, Berat e Vlorë. Për Tiranën dhe Durrësin procesi ka përfunduar në 11 qendra të votimit dhe është ende në proces në 13 qendra të tjera, përkatësisht 270 qendra votimi. Procesi i numërimit të votave për kandidatët ka përfunduar në 12 vende të numërimit dhe ka filluar për 23 vende numërimi të tjera. Pjesëmarrja zyrtare në zgjedhje, pas përfundimit të numërimit në 4922 qendra votimi, është 45.72%.

Mandatet sipas partive janë: Berat: PD 2 mandate, PS 5 mandate; Dibër: PD-AN 3 mandate, PS 2 mandate; Durrës: PD-AN 6 mandate, PS 8 mandate; Elbasan: PD-AN 6 mandate, PS 8 mandate; Fier: LSI 1 mandat, PD-AN 6 mandate, 9 PS; Gjirokastër: PD-AN 1 mandat, PS 3 mandate; Kukës: PD-AN 2 mandate, PS 1 mandat; Lezhë: PD-AN 4 mandate, PS 3 mandate; Shkodër: PSD 2 mandate, LSI 1 mandat, PD-AN 5 mandate, PS 3 mandate; Tiranë: PSD 1 mandat, LSI 2 mandate, PD-AN 15 mandate, PS 18 mandate; Vlorë: PD-AN 4 mandate, PS 8 mandate. Bëj me dije se KQZ ka marrë të gjitha masat që procesi i numërimit të votave për kandidatët të mos kthehet në pazar. Do të ketë përgjegjësi të rëndë penale për çdo komisioner, që do të bëjë parregullsi. KQZ disponon të gjitha filmimet”, u shpreh Celibashi./Opinion.al

 

 

Pas