-U tha në Opinion

Cami: Nuk kemi siguri çfarë është mutacioni i ri në BritaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:52 - 21/12/20 |
b.f

Nga Britania e Madhe, pedagogia Gerta Cami tha se atje ka një gjendje emergjente për shkak të mutacionit të ri të koronavirusit.

Në një lidhje direkte në emisionin “Opinion”, Cami tha se ndërkohë nuk ka të dhëna nëse ky variant është më vdekjeprurës se variantet e tjera.

“Britania po ballafaqohet me një gjendje emergjente si rezultat i shpërndarjes më të lartë të këtij varianti të virusit dhe ka shumë paqartësi e pyetje pa përgjigje. Janë tre elementë kryesore që u paraqitën nga këshilltarët shkencorë. 

E para: Shumë shpejt zëvendëson versione të tjera të virusit.

E dyta: Ka mutacion që prekin pjesë të virusit që me shumë gjasa janë të rëndësishme.

E treta: Disa nga këto mutacione rrisin aftësinë e virusit për të infektuar qeliza. Sidoqoftë ne akoma nuk kemi siguri absolute se çfarë është. Hasja e këtyre varianteve të reja mund të bëhet më e zakonshme në kohën e duhur dhe në vendin e duhur. Ne kemi rezultatin e Londrës ku janë marr masa të rrepta dhe kemi një izolim të pjesës juglindore të Britanisë.  Mendohet që ka më shumë përqendrim pjesa juglindore e Londrës së bashku me një pjesë veriore të saj. Për momentin flitet që përhapja është më e shpejtë. Një evidencë tregon që ky mutacion rrit infektivitetin 2-fish krahasuar me virusin bazë”, u shpreh Cami.

Ndërkohë lidhur me vaksinimin në Britaninë e Madhe, Cami tha: “Sot kemi një lajm të mirë: rreth gjysmë milionë e pacientëve britanikë u vaksinuam me vaksinën e Pfizer. Pyetja qëndron a do të bëhet vaksinimi vetëm në territoret e Londrës që të mos bëhet shpërndarja e këtij varianti”?/Opinion.al

Pas