Kronikë

Burg për Gëzim Harokun, qëlloi me armë ndaj kompleksit në Yrshek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:20 - 21/06/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme Gjykata e Tiranës caktoi masën ”Arrest me burg” për Gëzim Harokun, i arrestuari për arsenalin e armëve në Yrshek.

Prokuroria ngriti akuzën për vrasje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje lidhur me ngjarjen e ndodhur te kompleksi Eiffel, i cili u qëllua me breshëri plumbash.

Këto akuza u kundërshtuan nga Haroku, ndërsa pretendon se armët i ka gjetur në një tunel në Kashar.

Ndërkohë, armët janë dërguar në laboratorin shkencor për të parë nëse janë përdorur në ngjarje të tjera kriminale.

Më 19 qershor, policia zbuloi një arsenal armësh dhe municionesh luftarake në zonën e Yrshekut në kryeqytet.

Në pranga u vu pronari i banesës, Gëzim Haroku, i cili rezulton të jetë autor i plumbave drejt kompleksit Eiffel.

ARMËT E SEKUESTRUARA

•1 mitraloz i lehtë
•7 kallashnikovë
•3 pistoleta
•2 armë automatike MP7
•1 pushkë me dylbi
•1 armë gjahu
•10 granata dore
•10 detonatorë
•10 kallëpe me tritol
•Fitil zjarr-përcjellës
•Një sasi fishekësh
•Një automjet
•Dy motorë sportivë

Pas