Rajoni

Bullgaria nuk tërhiqet nga qëndrimi për Maqedoninë e Veriut,penalizohet Shqipëria


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:50 - 26/04/22 |
Opi Nion

Përfshirja e pakicës bullgare në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut është një kusht që duhet përmbushur përpara se vendi të fillojë negociatat e anëtarësimit në BE.

Ky ka qenë qëndrimi i ministres së Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Teodora Gençovska, për media para fillimit të forumit “BE dhe Ballkani”.

Gençovska sqaroi se ky kusht për Maqedoninë është vendosur në deklaratën e Kuvendit Popullor dhe në vendimet e Këshillit Konsultativ për Siguri Kombëtare.

“Për të filluar procesin e negociatave të anëtarësimit në BE, mbetet kërkesa që Republika e Maqedonisë së Veriut të regjistrojë bullgarët në Kushtetutën e saj. Në këtë fazë fillimisht duhet ta zbatojnë dhe më pas të fillojnë negociatat me ta. Nuk e di se çfarë sinjalesh ka dhënë kryeministri (Kiril Petkov), por ky është qëndrimi ynë”, ka thënë ajo.

Deklarata e  diplomates bullgare tregon se ky vend nuk tërhiqet në veton e vendosur për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut, veto e cila pengon edhe Shqipërinë.

Pas