Bota

Bullgari/ Përdhunohet gazetarja investigative, gjendet e vdekur në park


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:08 - 07/10/18 |
el ida

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bullgari.

Victoria Marinovas,  gazetarja investigative, e cila është marrë me raportimin e abuzimeve që bëhen në shtetin bullgar me fondet e BE, u gjet e vdekur në një park.

Sipas autoriteteve 30 vjeçarja mund të jetë përdhunuar dhe më pas vrarë. Nuk dihet saktësisht nëse vrasja ka të bëjë me profesionin apo mund të ketë qenë një akt makabër, i kryer për çështje personale e që kanë të bëjnë me jetën private të Victoria Marinovas.

Përfaqësuesi i Lirisë së Medias për Projektin e Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OSBE) bëri thirrje urgjente për hetim pasi personat përgjegjës për vrasjen e 30-vjeçares do të gjykohen para ligjit.

Në lidhje me ngjarjen, reagoi politika dhe media bullgare por jo vetëm. Reagime kishte edhe nga shoqata europiane.

Pas