Aktualitet

“Bukë, kripë e zemër”, Kim:Nëse rastis në vështirësi do të vij në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 13/09/21 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka folur me superlativa për shqiparët e Shqipërinë në ceremoninë e arganizuar ditën për eventin ‘Festivali i Kulturës Izrael -Shqipëri’

Në fjalës e saj Yuri Kim thotë se shumë gjëra fliten për shqiptarët, por kur bota kalon situata që duhet të mbajë shënime, shqiptarët ofrojnë “Bukë, kripë e zemër”.

Ndër të tjera Kim është shprehur se nëse një ditë do të rastisë të jetë në vështirësi, do të vijë në Shqipëri për ndihmë.

Gjithashtu ambasadorja e SHBA bëri apel që bota të nxjerrë mësime nga ky vend i vogël.

‘’Mënyrë e mrekullueshme për të menduar për historinë, kulturën e artin. Janë thënë shumë gjëra për shqiptarët, por e vërteta është se shqiptarët janë njerëz të mikrpitjes dhe kurajos.
Sa herë që dikush është në nevojë, shqiptarët ndihmojnë, e bënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, e ribënë tani.
Kur bota kalon në situata që duhet të mbajë shënime, shqiptarët ofrojnë bukë e kripë e zemër.
Jam vërtet shumë krenare që jam këtu, e di si një qënie njerëzore, nëse do të rastis të jem në vështirësi, do të vij në Shqipëri. Këto janë mësime që duhet ti mësojë bota nga ky vend i vogël. Sikurse e përmendi, është një vend i vogël me zemër të madhe. ‘’- tha Kim./Opinion.al

Pas