Bota

Britanikët: Rusia ka humbur 1/3 e trupave që kishte në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:59 - 15/05/22 |
Opi Nion

Rusia mendohet se ka humbur rreth një të tretën e forcave tokësore që dislokoi në Ukrainë dhe ofensiva e saj në rajonin e Donbasit “ka humbur vrullin dhe ka rënë ndjeshëm përtej parashikimeve”, tha të dielën inteligjenca ushtarake britanike.

“Megjithë përparimet fillestare në shkallë të vogël, Rusia ka dështuar të arrijë përfitime të konsiderueshme territoriale gjatë muajit të kaluar, ndërsa ka mbajtur vazhdimisht nivele të larta të dëmtimit”, tha ministria britanike e mbrojtjes në Tëitter.

“Rusia tani ka të ngjarë të ketë pësuar humbje të një të tretës së forcës luftarake tokësore që kishte në shkurt.”

Zyrtarisht ky institucion tha se Rusia nuk ka gjasa të përshpejtojë në mënyrë dramatike normën e saj të avancimit gjatë 30 ditëve të ardhshme.

Që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, ushtria e Ukrainës i ka detyruar komandantët rusë të tërhiqen nga avancimi në kryeqytetin Kiev, përpara se të arrinin fitore të shpejta në verilindje dhe t’i largonin ata nga qyteti i dytë më i madh Kharkiv.

Një kundërofensivë ukrainase ka qenë duke u zhvilluar pranë qytetit të Izium të kontrolluar nga Rusia, megjithëse ushtria e Ukrainës raportoi të dielën se forcat ruse po përparonin diku tjetër në rajonin e Donbasit, zona kryesore e luftës gjatë muajit të kaluar./Opinion.al

Pas