Bota

Britania e Madhe strehon 20 mijë afganë: Prioritet janë gratë dhe vajzat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:38 - 18/08/21 |
Opi Nion

Mbretëria e Bashkuar është një nga vendet që do të mirëpresë afganët. BBC shkruan se qeveria britanike do të punojë me partnerët ndërkombëtarë dhe vende të tjera për të zhvendosur deri në 20,000 refugjatë afganë në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin e parë do të kenë të drejtë 5000 refugjatë, me përparësi gratë, vajzat dhe të tjerët në nevojë.

Sekretarja e Brendshme, Priti Patel, u bëri thirrje vendeve të tjera që të ndihmojnë, duke thënë se Britania e Madhe nuk mund të bëjë këtë gjë e vetme.

Grave, vajzave, pakicave fetare dhe të tjerëve, që janë në rrezik më të madh nga talebanët, do t’u jepet përparësi.

Megjithatë, partitë opozitare e kanë kritikuar qeverinë për këtë zgjidhje që ka propozuar. Mes personave që pritet të strehohen në Britaninë e Madhe janë shumë përkthyes dhe anëtarë të familjeve të tyre që kanë ndihmuar autoritetet britanike gjatë luftës në Afganistan. Mijëra afganë janë përpjekur të largohen nga vendi pasi militantët morën kontrollin e kryeqytetit Kabul.

Pas