Bota

Britania e Madhe: Më shumë se 45 mijë emigrantë kaluan kanalin në 2022Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:34 - 01/01/23 |
Opi Nion

Sipas shifrave të qeverisë, gjithsej 45,756 emigrantë kaluan Kanalin Anglez dhe kaluan në Britani, duke përfshirë 90 persona që udhëtuan nga Franca me dy anije në ditën e Krishtlindjes.

Ministria e Mbrojtjes nuk regjistroi incidente të tjera të ngjashme gjatë gjashtë ditëve të mbetura të vitit 2022 kur kushtet atmosferike ishin të pafavorshme.

Zyrtarët e Home Office vlerësojnë se deri në 60,000 njerëz ka të ngjarë të kalojnë Kanalin gjatë vitit të ri./Opinion.al

 

Pas