Aktualitet

Braçe: 91 mld lekë për shëndetësinë janë shumë, kush është efektiviteti i tyre?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:17 - 08/11/21 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe tha se buxheti i vitit 2022 ka vënë shumë para në dispozicion të Shëndetësisë dhe se që këto para të jenë vërtetë efektive dhe të përkthehet në shërbime dhe duhet që të ketë një program të qartë dhe plan veprimi.

Gjatë fjalës së tij, Braçe tha se paratë e parashikuara në buxhet nuk anojnë në anën e shërbimit ndaj qytetarëve.

 “91 miliardë lekë, 4.8% e GDP-së për gjithë funksionet që përmbush ministria juaj shëndetësi, mbrojtje sociale, etj janë shumë lekë. Që mos fillojmë nga këto historitë që jo mungon apo të tjera me radhë.

Është fjali e thjeshtë ajo që në çdo kohë thuhet: S’ka lekë për shëndetësinë, për mbrojtjen sociale, por ja qe erdhi momenti që paratë u gjetën. Sfida më e madhe është që të përmbushë funksionin. 63 mld lekë para publike, vetëm për funksionin e shëndetësisë janë shumë para. 27 mld lekë për mbrojtjen sociale janë shumë para.

Po ti vësh këto shuma në raport me shërbimin nuk anojnë nga shërbimi. Këto janë para publikë që dalin nga taksimi dhe nuk janë para që vetë qytetarët investojnë. Ajo që unë mendoj se është detyrë themelorë, që duhet diskutuar është efektiviteti i përdorimit të këtyre parave dhe kush janë programet apo planet që të përdoren siç duhet.

2.7 mld për vaksinimin. Pyetja themelorë është:  E mbulojnë gjithë planin që kemi për imunizim përmes vaksinës me këto para apo jo?  Nëse paratë i kemi si do e bëjmë të mundur që të bëhet efektiv plani, që paratë vlejnë.  

Të blesh vaksina dhe ti mbash në frigorifer, siç i kemi apo dhe në krahun tjetër po ju them unë, kam ndjekur Lushnjën dhe 85% e të sëmurëve janë të pavaksunuar dhe pjesa që mbetet është asimptomatike ose ka simptoma të lehta, kjo të bën të mendosh cili është efektiviteti i kësaj paraje që ne po përdorim”, tha Braçe.

Kurse këtu shkon hyn në stadium 22 mijë dhe për qejf të atij të federatës bëhen 28 mijë dhe Tirana vazhdon ta vuajë sot me numrin më të lartë të infektuarve të rinj. Pra nëse hedhim 2.7 mld lekë me qëllim që interesi dhe shëndeti publik të mos sfidohet nga pronarë baresh, lokalesh apo pronarë stadiumesh”, tha Braçe.

Pas